Az életben semmi sincs ingyen és ez a mondás az ingatlan eladásra és vételre is igaz. Hiszen számos olyan rejtett költség merülhet fel az ügyintézés során, amik összeadódva egészen komoly összeggé nőhetik ki magukat. És ez nem csak a vevőknek, de az ingatlant értékesítő tulajdonosoknak is ugyan úgy szól.
Jó már az elején tisztában lenni azzal, hogy az ingatlan eladása előtt, illetve megvétele után milyen teendők várnak ránk, főleg hogy a legtöbb igen súlyos összegekbe kerülhet. Egyáltalán nem kellemes érzés, ha az eladást követően, vagy vásárlás esetén a vételár kifizetése után szembesülünk azzal, hogy itt még egyáltalán nem ért véget a költekezés.
Milyen költségekre számítsunk eladói részről?
-
A hirdetés ára
Igaz, hogy számtalan hirdető portál létezik, ahol lehetőségünk van ingyen hirdetni a lakásunkat, ennek ellenére mégis megéri pár ezer forintot befektetni a reklámokba, hiszen így sokkal gyorsabban és hamarabb találnak ránk a potenciális vevők.
-
Ingatlanközvetítő megbízási díja
Ezzel az opcióval nem él mindenki, aki ingatlan eladásra adja a fejét, így nem törvényszerű, hogy számolni kell ezzel a költséggel is. Az ingatlanközvetítők megbízási díja változó lehet.
Ha mégis úgy döntünk, szakember segítségét kérjük az ügyben, ne kössük meg rögtön a szerződést a legolcsóbb ingatlanossal. A fél-egy százalékokért dolgozó ingatlanosoktól ne várjunk semmi jót, a minőségi munkának meg van a maga ára.
Szeretnél kicsit többet megtudni arról, hogy mégis miből áll az ingatlanos jutaléka?
Ide kattintva olvashatsz róla részletesebben is!
-
Energetikai tanúsítvány elkészítése
Az energetikai tanúsítvány, amit más néven az épület „zöldkártyájaként” is szokás emlegetni, elengedhetetlenül szükséges az adásvételi szerződés megkötéséhez, így ennek az elkészítése is az ingatlan tulajdonosát terheli. A tanúsítvány kiállításának ára a lakás alapterületétől függően eltérő.
-
Az ingatlan értékesítése utáni adózás
Ez csak abban az esetben érvényes, ha az ingatlant a megszerzése után néhány éven belül tovább is szeretnénk adni. Konkrét években mérve, ha kevesebb, mint 5 év után szeretnénk megválni az ingatlanunktól – és természetesen nagyobb áron, mint amilyenen mi megszereztük – akkor adót kell utána fizetnünk.
Az adó összege a lakás megszerzése és értékesítése során felmerült összegek különbözetéből adódik. Az adó mértéke a jelenlegi szabályozások szerint az adóalap 15%-a. De további befolyásoló tényezők is vannak a számításban, így azt javaslom, használd az interneten fellelhető adóhivatali kalkulátort!
Itt megtalálod: goo.gl/td89FF
-
Tehermentesítés költsége
Ha az értékesíteni kívánt ingatlanon teher van, akkor a tehermentesítés az eladó feladata, így őt érinti a terhek töröltetésének minden díja és költsége.
Milyen költségekre számítsunk, ha lakást veszünk?
-
Vagyonmegszerzési illeték
Természetesen lakás vásárlóként a legnagyobb összeg maga a lakás, vagy hitel esetén az önerő befizetése. De mindezek mellett még más befizetendő összegek is felmerülnek, mint például a vagyonmegszerzési illeték, ami a vételár 4%-át jelenti. Ezt az illetékhivatal (jelenleg a NAV-hoz tartozik) szabja ki a tulajdonjog megszerzését követő 1-2 hónapon belül.
-
Ingatlan megszerzésének költségei
A vételáron és illetéken túl a vevő fizeti a tulajdonjog bejegyzéséhez kapcsolódó földhivatali eljárási díjakat, illetve az eljáró ügyvéd díját is.