Egyáltalán fontos-e az alaprajz? Milyen legyen egy alaprajz? Elég kézzel megrajzolni, vagy valamilyen bonyolult szoftvert kell kitanulnod hozzá?
Mit kell rajta jelölni? Tényleg muszáj alaprajzot készítened, vagy elég, ha beszkenneled a lakás műszaki alaprajzát?
Olvass tovább és megválaszolom az összes kérdésedet!
„A két szoba közül az egyik a másikból nyílik, a másik az étkezőből, ami az előszobára néz. A konyha felett galéria van, amit meghosszabbítottunk a kisebbik szoba felé. A középső szoba parkettás, a jobb oldali szőnyegpadlós.”
Látod már lelki szemeid előtt a hirdetett lakást, vagy vannak nehézségeid az ingatlan elképzelésével?
Ha elsőre, sőt, másodikra is nehéz értelmezni a fentieket, ne aggódj, a hiba nem benned van.
Rengeteg olyan ingatlanhirdetéssel találkozom nap mint nap, ahol nagyon részletesen, nagyon jól akartak leírni mindent, a végeredmény mégis értelmezhetetlen a külső szemlélő számára.
És még ha egyértelmű is a leírás, a legtöbb ember vizuális típus, szereti pontosan látni, miről is van szó.
Ezért az alaprajz az egyik legfontosabb eleme az ingatlanhirdetésnek.
Mégis sokan megfeledkeznek róla.
Pedig a jó alaprajz nem csak az elosztást bemutatása miatt fontos. Ebből következtet a vevő a lakás tájolására, méreteire, testreszabhatóságára… Olyan információkat árul el az ingatlanvásárló számára, amelyek jelentősen befolyásolhatják a vásárlási kedvét. Igen: sokszor az alaprajzon múlik, hogy felemeli a telefont és felhív téged, hogy időpontot egyeztessetek, vagy csak simán átgörgeti a hirdetésedet…
Végül, de nem utolsósorban, az alaprajztól profibb lesz a hirdetés, könnyebb lesz kitűnnöd a többi hasonló lakáshirdetés közül.
Szóval, a válasz: igen, muszáj alaprajzot készítened!
Nem, a műszaki alaprajz nem jó – elsőre átláthatatlan és laikusok számára nehezen értelmezhető.
Hogyan készíts alaprajzot?
Azt hiszed, profi alaprajzot csak építészek, lakberendezők tudnak készíteni?
Ha követed ezt a pár egyszerű lépést, te magad is egyszerűen „megrajzolhatod” lakásodat.
- Mérj meg mindent pontosan.
A „kábé két méter a fal” nem számít pontos mérésnek. Elő a mérőszalagot és menj körbe az egész lakáson! Milyen hosszú a fal? Milyen széles az ablak? Mekkorák az ajtók?
- A lakáshoz „járó” bútorokat is mérd meg!
Beépített szekrény, konyhaszekrény, fürdőszobaszekrény, kád, zuhanyfülke; nem árt, ha ezek méreteivel is tisztában vagy. Képzeld, milyen vonzó lesz a vevő számára, ha azt látja, hogy királyi méretű a sarokkádad… ☺
- A rajzolás – figyelj az arányokra!
A tévhitekkel ellentétben kézzel, laikusként is készíthetsz profinak látszó alaprajzot, amit utána beszkennelve könnyedén bele tudsz tenni a hirdetésbe. Nem baj, ha nem ügyes a kezed, és az iskolában is csak hármas voltál rajzból. Egy vonalzó segítségével tökéletes alaprajzot tudsz készíteni.
Ne A5-ös, kockás füzetbe rajzolj! Olyan méretben készítsd el az alaprajzot, hogy átlátható és szellős maradjon. Egy telezsúfolt alaprajz kicsi, zsúfolt lakás érzetét kelti.
Figyelj az arányokra! Ha pici a fürdő, ne rajzolj báltermet az alaprajzra!
A legegyszerűbb, ha négyzetrácsos papíron készíted el az első vázlatot, ott könnyebb méricskélni, utána az egészet átmásolhatod egy tiszta lapra.
Ha jobban szeretetnél géppel rajzolni, rengeteg ingyenes szoftvert találsz az interneten. ☞ Én ezt javaslom ☜, mert pofonegyszerű a használata, a beépített súgónak köszönhetően pár perc alatt a kezdők is el tudják készíteni a lakás tökéletesen méretarányos alaprajzát.
Ne felejtsd le az ablakokat és az ajtókat sem!
- Feliratozás: mi micsoda?
A kis négyzetek közül melyik a konyha és melyik a nappali? Melyik szobában milyen a padlóburkolat? Melyik fal tartófal és melyiket lehet esetleg kivenni, áthelyezni?
Nem kell kisregényt írnod, de az alapvető információkat mindenféleképpen jelezd a rajzon.